System oswietlenia gablot

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią niezwykle ważną wartość w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet może zostać zagrożone ich bycie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zatrzymają się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w współczesnych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal absolutnie nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dają się one na nowe rodzaje, ale zadaniem wszystkiego spośród nich jest zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez jakiś okres po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie właśnie w sektorze lecz także w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w porządku normalnej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne cechy, jakimi jest wykorzystywanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób teoretyczny do wprowadzania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i programy sterujące. Można także użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło tworzyć wiele godzin, ale energię będzie mocna jeszcze dać do nowych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.